AKO POSTITE, NE PRETJERUJTE SA OVOM HRANOM: Gastroenterolog objasnio kako ugrožavate CRIJEVA i u čemu baš svi griješimo
U ponedeljak, 7. marta počeo je Vaskršnji post koji traje 48 dana. To je najduži od sva četiri posta i naziva se još i Časni post. Smatra se najstrožijim postom jer se pretežno posti na vodi, ali ovde nije reč samo o odricanju hrane.
Gastroenterolog doktor Vojislav Perišić upozorio je na namirnice koje treba da se izbegnu, a koje izazivaju nadutost i gasove. Kako je rekao, one mogu dovesti i do ozbiljnih posledica – oštećenja creva.
“Tokom prve nedelje posta spremamo onu posnu hranu koja nam padne na pamet, pošto kasnije nemamo ideja šta da jedemo. To su uglavnom pasulj, boranija, grašak, sočivo… Međutim, tu je greška! Od početka opteretimo stomak hranom koja je ‘teška’, kao što su ove namirnice, pa jedva izdržimo do kraja posta”, otkrio je on za Objektiv.
Iako je pasulj bogat proteinima i vlaknima, dr Perišić ukazuje da sadrži i teško svarljive šećere koji uzrokuju gasove i grčeve.
“Savetovao bih da se izbegavaju mahunarke. Ne treba preterivati u njihovoj konzumaciji. Dva puta nedeljno je sasvim dovoljno jesti pasulj. Sam post donosi telu korist, te ga ne treba napraviti teškim, nego iskoristiti priliku da ga oslobodite od štetnih sastojaka i toksina. Umesto pasulja ili graška, jedite kelj. On je izuzetno zdrav jer je bogat vitaminima A i C”, rekao je gastroenterolog.
Potrebno je unositi namirnice koje mogu nadomestiti belančevine.
“Ishrana tokom posta ne sme biti dosadna, sa čestim ponavljanjem istih jela. Obavezno treba konzumirati žitarice kao što su pšenica, raž, ječam, ovas, heljda, proso… Hleb od heljde je idealan jer je heljda bogata vitaminima B1 i B2, kao i proteinima, te se ne lepi za želudac i ne opterećuje ga. Kvalitetna ishrana je samo ako se kombinuju izbori nepotpunih proteina, kao što su, recimo, žita i leguminoze poput pasulja, pirinča, sočiva… Riba poseduje visok sadržaj belančevina i predstavlja izvor omega 3 masnih kiselina, pa se njena konzumacija preporučuje barem dva puta nedeljno i kad nije vreme posta”, rekao je on i objasnio:
“Nažalost, mnogi ljudi jedu ribu samo kad poste. Pržena hrana nije dobar izbor, pa je ribu bolje peći u rerni, na papiru. Lako je možete začiniti limunovim sokom i peršunom i u kombinaciji sa kuvanim krompirom ili rižom, ovo je sjajan izbor. Preporučujem haringu jer je najbolja riba sa dosta belančevina i omega 3 masnih kiselina”, rekao je doktor.
Nakon obroka, požljeno je pojesti voće.
“Kao posni doručak, možete napraviti žitarice sa malinama ili suvim šljivama, dok posle ručka možete pojesti jednu bananu, a ko voli, može i dve. Zabluda je da je banana ‘teška’ voćka. Banana daje osećaj sitosti, pa je ona dobar izbor kada ste na napolju, a vreme je večere. Pored voća, i konzumacija raznih orašastih plodova može olakšati post, jer ih možete kombinovati sa drugim jelima ili ih grickati samostalno”, objasnio je dr Perišić.
“Orasi, bademi i lešnici su prirodni izbor lignina i omega 3 masnih kiselina, vitamina A i B, kalcijuma, gvožđa, kalijuma, cinka i magnezijuma. Oni imaju antikancerogeno svojstvo, prirodni su razređivači krvi i preventivno deluju na trigliceride. Bolje da grickate bademe, nego da jedete medenjake ili posni keks koji daje lažni osećaj sitosti, a ustvari samo opterećuju želudac”, rekao je gastroenterolog.